Туристичко одмаралиште по мери културе и традиције: Креирање етно-села "Голубачки град" на основу наслеђа Источне Србије

2020
Conference object (Published version)

Удружење урбаниста Србије
Metadata
Show full item recordAbstract
Источна Србија у себи садржи културно наслеђе које је дуго било сакривено. Ови „драгуљи“ су тек последњих година откривени и једним делом унапређени. Међутим, како се нису сви аспекти подједнако развили, тако одређени сегменти остају делимично недовршени. На подручју Голупца препознати су елементи урбаног, док одлике руралног мањкају – на њиховом развитку треба радити не би ли се додатно нагласило овај сегмент културног наслеђа. Имајући у виду да је ово регија са мноштвом садржаја које има културолошки, историјски, верски, па и природно-еколошки значај, Голубац са својом околином има много потенцијала за развој туризма. С обзиром да ово све чини културни идентитет Голупца, битно је искористити њихову вредност и укључити наслеђе у циљу унапређења културног туризма као нове окоснице развоја града и његовог значаја, како у Србији, тако и међународно Концепт етно-села се намеће као просторни одраз идентитета традиционалног српског села. Он је резултат комбинације два главна напред наведена... фактора – културног туризма и наслеђа – и нуди се као решење за развој одрживог културног туризма и тако утиче на подизање значаја овог простора. При томе се посредно подиже и ниво живости овог простора, дајући му нови карактер и атмосферу.
Keywords:
Културни туризам / Култура / Наслеђе / Источна Србија / Традиционална архитектура / ГолубацSource:
Будућност градова и урбанизма / Међународни научно-стручни скуп 16. Летња школа урбанизма, Пролом Бања, 1-3. јул 2020, 2020, 115-124Publisher:
- Београд : Удружење урбаниста Србије