Визиторски центри – Нове координате унапређења руралних подручја Србије
Book part (Published version)
Metadata
Show full item recordAbstract
Визиторски центри су обавезно информативно – промотивне, често услужно – смештајне, а ређе истраживачко - едукативне целине, које својим мањим или већим скупом садржаја треба да задовоље различите потребе одређеног специфичног природног или створеног подручја. Веома су битни као пунктови посебне намене, за развој мреже туристичке понуде одређеног ширег подручја, али и као маркетиншко – промотивни маркери за популаризацију и привлачност, односно „нову препознатљивост“ појединих локалитета у ужем просторном смислу.
Као модерни репери, својом функционалношћу и обликовном симболиком могу бити битан генератор развоја и повећане посећености руралних подручја, у којима се специфични локалитети најчешће и налазе. У раду се анализирају ови специфични функционално – обликовни садржаји, са гледишта могућих типолошких подела, искуствених образаца, односно сагледавања потреба за појединим њиховим видовима у руралним просторима и ареалима Србије, а у зависности од окружења и доживљаја које треба да... представе корисницима.
Осим теоретског разматрања, и приказа примера из ближег и даљег окружења, као и сагледавања потреба за сличним пунктовима у Србији, рад доноси и кратак приказ искуства примене ове теме у настави на мастер студијама из области архитектонско - урбанистичког пројектовања.
Keywords:
Визиторски центри / Рурална подручја / Инфо - пунктови / Станишта на путевима туризма / Наставна темаSource:
Утицај климатских промена на планирање и пројектовање: Србија, 2015, 133-149Publisher:
- Универзитет у Београду - Архитектонски факултет
Funding / projects:
- Studying climate change and its influence on environment: impacts, adaptation and mitigation (RS-43007)
Institution/Community
Arhitektonski fakultetTY - CHAP AU - Виденовић, Александар AU - Аранђеловић, Милош PY - 2015 UR - https://raf.arh.bg.ac.rs/handle/123456789/988 AB - Визиторски центри су обавезно информативно – промотивне, често услужно – смештајне, а ређе истраживачко - едукативне целине, које својим мањим или већим скупом садржаја треба да задовоље различите потребе одређеног специфичног природног или створеног подручја. Веома су битни као пунктови посебне намене, за развој мреже туристичке понуде одређеног ширег подручја, али и као маркетиншко – промотивни маркери за популаризацију и привлачност, односно „нову препознатљивост“ појединих локалитета у ужем просторном смислу. Као модерни репери, својом функционалношћу и обликовном симболиком могу бити битан генератор развоја и повећане посећености руралних подручја, у којима се специфични локалитети најчешће и налазе. У раду се анализирају ови специфични функционално – обликовни садржаји, са гледишта могућих типолошких подела, искуствених образаца, односно сагледавања потреба за појединим њиховим видовима у руралним просторима и ареалима Србије, а у зависности од окружења и доживљаја које треба да представе корисницима. Осим теоретског разматрања, и приказа примера из ближег и даљег окружења, као и сагледавања потреба за сличним пунктовима у Србији, рад доноси и кратак приказ искуства примене ове теме у настави на мастер студијама из области архитектонско - урбанистичког пројектовања. PB - Универзитет у Београду - Архитектонски факултет T2 - Утицај климатских промена на планирање и пројектовање: Србија T1 - Визиторски центри – Нове координате унапређења руралних подручја Србије SP - 133 EP - 149 UR - https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raf_988 ER -
@inbook{ author = "Виденовић, Александар and Аранђеловић, Милош", year = "2015", abstract = "Визиторски центри су обавезно информативно – промотивне, често услужно – смештајне, а ређе истраживачко - едукативне целине, које својим мањим или већим скупом садржаја треба да задовоље различите потребе одређеног специфичног природног или створеног подручја. Веома су битни као пунктови посебне намене, за развој мреже туристичке понуде одређеног ширег подручја, али и као маркетиншко – промотивни маркери за популаризацију и привлачност, односно „нову препознатљивост“ појединих локалитета у ужем просторном смислу. Као модерни репери, својом функционалношћу и обликовном симболиком могу бити битан генератор развоја и повећане посећености руралних подручја, у којима се специфични локалитети најчешће и налазе. У раду се анализирају ови специфични функционално – обликовни садржаји, са гледишта могућих типолошких подела, искуствених образаца, односно сагледавања потреба за појединим њиховим видовима у руралним просторима и ареалима Србије, а у зависности од окружења и доживљаја које треба да представе корисницима. Осим теоретског разматрања, и приказа примера из ближег и даљег окружења, као и сагледавања потреба за сличним пунктовима у Србији, рад доноси и кратак приказ искуства примене ове теме у настави на мастер студијама из области архитектонско - урбанистичког пројектовања.", publisher = "Универзитет у Београду - Архитектонски факултет", journal = "Утицај климатских промена на планирање и пројектовање: Србија", booktitle = "Визиторски центри – Нове координате унапређења руралних подручја Србије", pages = "133-149", url = "https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raf_988" }
Виденовић, А.,& Аранђеловић, М.. (2015). Визиторски центри – Нове координате унапређења руралних подручја Србије. in Утицај климатских промена на планирање и пројектовање: Србија Универзитет у Београду - Архитектонски факултет., 133-149. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raf_988
Виденовић А, Аранђеловић М. Визиторски центри – Нове координате унапређења руралних подручја Србије. in Утицај климатских промена на планирање и пројектовање: Србија. 2015;:133-149. https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raf_988 .
Виденовић, Александар, Аранђеловић, Милош, "Визиторски центри – Нове координате унапређења руралних подручја Србије" in Утицај климатских промена на планирање и пројектовање: Србија (2015):133-149, https://hdl.handle.net/21.15107/rcub_raf_988 .